Boru Bükme Makineleri Neden Tercih Ediliyor

Boru Bükme Makineleri Neden Tercih Ediliyor?

Boruların şeklini değiştirmek amacıyla boru bükme makinelerinde boru bükme işlemi gerçekleştirilir. Boruların yapım aşamasında kullanılan alaşım, kullanılan malzemeler, sertlik oranına ve istenilen şekil gibi bazı etkenler sonucunda boru bükme makineleri kullanılır. Çeşitli Boru bükme yöntemleri vardır. Büküm yöntemlerinin kullanılması neticesinde yüksek verim elde edilebilir.

Sanayide ulaşımda, montaj ve otomotiv gibi birçok sektörde boru bükme ihtiyacı duyulur buda anca boru bükme makinesiyle olur. Demir, titanyum, elektro kaplama alüminyum ve benzeri maddelerden yapılan borular istenilen derecede ve hassasiyette bükülebilir. Liv makine türleri geliştirilmeden önce, bükme işlemi ancak basit yöntemlerle yapılabiliyordu. Fakat günümüzde yeni teknolojiler ortaya çıktığından dolayı Boru bükme makinesi kullanımları büyük avantaj sağlamaktadır. 

Boru Bükme Yöntemleri Nelerdir?

Kural olarak dört yöntem geçerlidir. Her yöntemin kendine özgü özellikleri vardır. Borunun kalitesine göre yöntem seçimi yapılır.

  • Çekme ve bükme yöntemi: Bir borunun bir bükme başlığı ile birlikte bir mengene arasına bağıntı kurularak işlenmesi halini ifade eder. 
  • Sargı bükme: kaygan bir kılavuz ile sabit tutulan bir bükme kalıbı arasına bir borunun sıkıştırılmasıyla gerçekleştirilen bir yöntem çeşididir.
  • Basınçlı bükme: Kalın tabakalı, etli borular için kullanılabilen bir boru bükme yöntemidir. 
  • Merdaneli bükme: Büyük bükme yarıçapları için kullanılan bu yöntem üç büyük tambur yöntemi için tercih edilir.

Boru Bükme Hangi Alanlarda Yapılır?

Üretim ihtiyaçlarının yoğunluğu göz önüne alındığında birçok alanda boru bükme yapılması gerekli olduğu anlaşılabilir. Ağır sanayi işlerinden basit montaj işlerine kadar her alanda boru bükme yöntemi kullanılır. Bu yöntem ancak boru bükme makineleri ile yapılabilir. Her sektörde için farklı tarzda boru tipleri, dirsekleri tercih edilir. Bu sebeple boru bükme makinelerinin doğru bir şekilde kullanımı büyük önem arz etmektedir.

Yanlış makine seçiminde boru istenilen şekilde getirilemez. İç ve dış çatlaklar oluşacak ve bunun sonucunda boru işlevini kaybedip hiçbir işe yaramayacak. Liv makine boru bükmek için kullanılan makinelerin özellikleri birbirinden farklıdır. Borunun maksimum bükülme sınırı her makine için farklıdır. Bu anlamda Liv makine uzmandır.

Bir cevap yazın